Elma Sirkesi İle Saç Bakımı


Fermente edilmiş elmalardan oluşan ve içerdiği vitamin, aminoasit ve mineraller ile temizlikten hastalıklara kadar pek çok farklı yerde kullanılan elma sirkesi, saç bakımı için kullanıldığı zamanlarda da oldukça önemli faydalar sağlamaktadır.

Saçın Yumuşaması İçin Elma Sirkesi Kullanımı

Saç durulama suyunun pH derecesinin genel olarak 4,5-5 civarında olması saçı daha yumuşatan ve istediği nem derecesini sağlayan bir eylemdir. Durulama suyunu bu pH derecesine çekebilmek için 1 litre su içerisine 1 çay bardağının 1/3ü kadar elma sirkesi karıştırılır ve saçın son durulama suyu olarak bu su kullanılır. Saçların hem yumuşamasına, hem de saçlarda oluşmuş kırıklara ve hasarlara onarım sağlayan bu yöntemde elma sirkesi kokusu kısa bir süre saçlarda kalıyor olsa da sonra saçtan uçar ve bu sayede hem sağlıklı hem de yumuşak saçlara sahip olunabilir.

saç-bakımı-maviruj

Kepekli Saçların Tedavisi İçin Elma Sirkesi Kullanımı

Elma sirkesinin içeriğinde bulunan asit ve enzimler, saç derisindeki kepeğin tedavi edilmesinde kullanılırsa oldukça işe yarayacaktır. Aynı zamanda saç derisinde yer alan bakteriler de sirkeyle temizlenir ve saç derisini kurutan veya saç derisine hasar veren kaşınmaları azaltır.

Saç Dökülmesi Tedavisi İçin Elma Sirkesi Kullanımı

Henüz bu konuyla ilgili bilimsel bir araştırma olmamasına rağmen elma sirkesi içeriğinde bulunan ve bakterilerin yok olmasını sağlayan enzimler, saç dökülmesine sebep olan zararlı organizmaların da yok olmasını sağlayabilmektedir. Bu sebeple saç dökülmesini azaltmaya yönelik elma sirkesi kullanılabileceği düşüncesi bulunmaktadır.


Yorum Yazmak İster misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir