Saç Dökülmesi


Günümüzde her insanın en büyük sorunlarından biri olan saç dökülmesi sorunudur. Benim saçlarım üniversiteye başladığım ilk yıllarda dökülmeye başladı. Doktora gittim ve saçlarımın dökülme nedenini öğrendim. Doktor dedi ki benim saçlarım stres, kirden ve saçlarıma iyi bakamadığımdan döküldüğünü söyledi. Gerçekten de stresli bir hayatım vardı. Her geçen sene saçlarımın oranına baktığımda saçlarımın azaldığını gördüm. Genelde ön taraftan dökülmeye başladı. Uzun süreçli stres dönemlerin olduğunda daha çok saçım döküldü.

Ekran Resmi 2016-02-17 23.31.44
Bunun yanında iyi bir beslenme yapmıyorsanız yine dökülüyor. Bu gibi önemli detaylara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bunun yanında tabi ki radyasyon gibi detaylarda göz ardı edilmemelidir. Uyurken bile baş ucumda bulundurduğum telefon yüzünden bile saç dökülmesi sorununu ciddi derecede tetikliyormuş. Bende o günden sonra bu gibi dış faktörlere dikkat etmeye başladım. Hani lise döneminde çok rahat ve huzurluydum. Yani şu anlamda hiç stres yapmıyordum. Bununla beraber psikolojik anlamda kafam çok rahattı. Üniversite de stres yaptım ve psikolojim biraz bozulduğu için bu da saç dökülmesini tetikledi.
Benim size en önemli tavsiyem hayatınızı stressiz yaşamaya özen gösterin. Sonra telefonunuzu başınızın ucuna koyarak uyumayın. Bunun yanında sağlıklı bir beslenme sisteminiz olsun ve hayatınızın her alanında psikolojin iyi olsun. Bunları yaptığınızda gerçekten göreceksiniz ki saçlarınız kısa süre de dökülmeyecek ve son olarak saç dökülmesi için çıkan kimyasal maddeli ilaçları kullanmamanızı öneririm.

Ben ilk öncelikle insanların en büyük sorunu olan saç dökülmesi konusuna değinmek istiyorum. Önceden hiç saçlarıma dikkat etmediğim için ve sürekli stresli bir hayatım olduğu için saçlarımın bir kışı kısa sürede döküldü. Size tavsiyem hayatınızı güzel bir psikoloji ve stressiz geçirmeye dikkat edin. Neyse ondan sonra arkadaşımın tavsiyesi üzerine daha iyi ve etkili olan başka bir saç dökülmesine karşı şampuan kullanmaya başladım.
Şampuanımın en iyi tarafı sarımsak şampuanı olmasıydı. Sarımsak şampuanın en büyük özelliği içerisinde bulundurduğu saç kökleri için olan vitamin, mineral ve proteini bulundurmasıydı. Garlex markasının bir ürünü olan sarımsak şampuanını kullanmaya başladıktan 1 hafta sonra etkisi görmeye başladım. Saçlarımda kepek oluşmuyordu ve bunun yanında saç köklerim daha sık ve berraktı. Saçlarım eskiye göre zaman zaman saç dökülme oranım azaldı ve bu da beni mutlu etti. Açıkçası hiç bu kadar kısa sürede sonuç alacağımı beklemiyordum. Hani dışarda gezerken bile saçlarımın daha sık ve berrak olduğunu hissedebiliyordum.
Bunun yanında sarımsak şampuanın içinde 5 bitki özü, trighogein, çinko ve provitamin olan b5 eklenerek ciddi anlamda etkili bir şampuan türü olmasıydı. Benim tavsiyem eğer saç dökülme oranınız fazla ise ve kepek sorunu yaşıyorsanız eğer hiç durmadan sarımsak şampuanı alıp demenizi olacak. Çünkü ben denedim ve faydası gördüm. Siz de benim gibi böyle olumlu sonuçlar alacağınızdan eminim.

5 Yıldır kullandığım bir şampuan vardı ve pek iyi değildi kepek falan yapıyordu. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine şampuanımı değiştirmeye karar verdim. Bunun üzerine arkadaşım sarımsak özlü şampuanı kullanmamı tavsiye etti. Bende kullanmaya başladım. Çünkü diğer şampuanlara göre sarımsak özlü şampuanın en önemli faydaları içerisinde saç kökünü besleyen vitamin, mineral ve protein olmasıydı. Bu üç madde sayesinde saçlarımda eskine göre değişikler fark ettim. Mesela önceki şampuanıma göre kıyasladığımda kepek hiç yapmıyor ve önceden saç tellerim dökülüyordu. Şimdi ise sarımsak özlü şampuan sayesinde saç köklerim daha sağlam olduğu için saçlarımda dökülmüyor.
Diğer bir faydası ise yeni saç olumuna iyi geliyormuş. Bende de yeni saç oluşumlarını fark ettim. Eskiye nazaran şuan gerçekten daha mutlu e huzurluydum. Çünkü önceden hem kepek sorunum vardı hem de saç dökülmesi sorunum vardı. Şimdi ise sarımsak özlü şampuan sayesinde hem kepek sorunum tamamı ile bitti hem de saç dökülme sorunum bitti ve yeni saçlarımın oluşmaya başladı.
Diğer önemli bir detay sarımsak özlü şampuanım kullanımı idi. İlk önce köpürtüp saçlarımı iyice duruluyoruz. Bundaki amaç saçlarda oluşan kirlerden kurtulmak. Gerçekten ilk yıkamada bile saçlarıma ferahlık geldi. İkinci köpürtmede saçlarımızın köküne iyice yedirerek 2 ya da 3 dakika bekletmek. Bu şekilde yaptım ve sonuçlarımı bana geri dönüt olarak güzel oldu. Eskiye göre saçlarım daha sağlam ve canlı duruyor.


Yorum Yazmak İster misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir