Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapılmalıdır?


Kadınların saçları ruhlarının aynasıdır. Bakımlı ve güzel saçlar her kadın için en önemli isteklerin başında gelmektedir. Fön, maşa, açıcılar ile saç boyanması ya da sık krepe yapmak saçları yıpratır. Günlük hayatın vazgeçilmesi olan şekillendiriciler yüksek derecede ısı yaymaktadır. Saçlar güzelce şekillenirken, acımasızca yanmaktadır. Uçları yanık ve şekilsiz saçlar can sıkabilir. Bu nedenle görüntünün tamamlayıcısı olan saçlara daha fazla bakım göstermek gerekmektedir.
Sağlıklı Saçlar İçin Neler Yapılmalıdır?
Şampuan seçimi çok önemlidir. Saçın yağlılık durumuna göre şampuan seçilmelidir. Özellikle doğala yakın, daha az kimyasala maruz kalmış şampuanlar tercih edilmelidir. İçeriğinde boya, paraben, sodyum gibi kimyasallardan arındırılmış şampuanlar tercih edilebilir. Şampuanın içeriğine aktarlardan alınan bitkisel yağlar eklenerek saç bakımı desteklenebilir. Yıpranmış ve mat saçlar için saç bakım kremi uygulanmalıdır. Tarama işlemini kolaylaştıran bu kremler saçın daha az zarar görmesini sağlar.
Saç Kesimi Hangi Sıklıkla Tekrarlanmalıdır?
Fön, maşa, düzleştirici gibi ısı verip saç şekillendiren aletler saça zarar vermektedir. Saç uçlarında kırıklar oluşmaktadır. Saçı kurutup, cansız bir görünüm yaşanmasına neden olmaktadır. Özellikle boya işleminden sonra saç uçları çatallanır. Kötü bir görünüm yaşanmasına sebep olan bu durumdan saç kestirerek kurtulmak mümkündür. Sık işlem görmüş saçları sık sık uçlarından aldırmak gereklidir.
Evde Hangi Kürler Uygulanmalıdır?
Banyo sırasında, saç yıkamanın son suyuna 1 kaşık elma sirkesi ile saç durulanırsa, saç yağlanması azalır ve saça parlaklık katılır. Aynı şekilde sirke yerine maden suyu ile saçları durulamak saçların güzel görünüm elde etmesine yardımcı olur. Haftada 1 gün, parmak uçlarıyla saç diplerine friksiyon yapılarak maske uygulaması yapılabilir. Zeytinyağını saçtan arındırmak için bol su ile durulamak gereklidir.


Yorum Yazmak İster misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir